Leonberger – Charakter i usposobienie

Charakterystyka i temperament

Leonberger jest psem o przyjacielskim usposobieniu i bardzo mocno przywiązuje się do człowieka
i chce towarzyszyć mu na każdym kroku. Leonberger jest psem potężnym, wzbudzającym respekt swoją posturą, jednocześnie o łagodnym charakterze bez tendencji do dominacji. Są to psy towarzyskie, przyjazne do ludzi, ale w razie potrzeby wystąpią w obronie swojej ludzkiej rodziny. Mając rodzinę blisko jest szczęśliwy i spokojny, leonbergery źle znoszą samotność. Można go pieścić, do woli, nawet rozpieszczać. Swoją radość okazują w bardzo entuzjastyczny sposób, czasem zapominając o swoich rozmiarach.

Leonbergery bardzo dobrze sprawdzają się, jako towarzysz dziecka, są bardzo przyjacielskie
i opiekuńcze wobec dzieci. Jednak trzeba ostrożnie pozwalać na wspólne przebywanie ze sobą i pod kontrolą dorosłych, bo czasami psom brak delikatności, są duże i silne, więc mogą przewrócić dziecko.
Ze względu na swój charakter leonbergery są używane w dogoterapii.

Na wystawach i zgromadzeniach robią wrażenie swoim spokojem, dumną postawą i tym,
że potrafią leżeć razem w bliskim sąsiedztwie. Leonbergery to doskonałe psy stróżujące, jego zdolność oceny sytuacji i ludzkich intencji sprawia, że można go uważać za mądrego, niehałaśliwego stróża, który na pewno da znać swoim donośnym głosem, że ktoś się zbliża. Imponujący wygląd wystarczy, aby odstraszyć niepożądanego gościa. Strach i agresja u nieznajomego mogą aktywować instynkty obronne psa. Nieznajomi po zapoznaniu w obecności członka rodziny są akceptowani i mile widziani. Leonbergery instynktownie ustanawiają i utrzymują prawa terytorialne swojego gospodarstwa domowego. Lubią leżeć w strategicznym miejscu, gdzie widzą wszystko, co przychodzi i odchodzi, mając na oku rodzinę i jej dobytek.

Leonbergery cieszą się dobrym zdrowiem, aczkolwiek nie są całkowicie wolne od chorób (więcej informacji w zakładce ZDROWIE).

Kiedy zapraszasz leonbergera do swojego życia, bierzesz na siebie odpowiedzialność za jego wychowanie, tak by nie był niebezpieczny dla innych. Leonbergery znane są ze swojej stabilności.
Z reguły mają dużą tolerancję nawet na hałaśliwe i chaotyczne sytuacje, które byłyby bardzo stresujące dla niektórych innych ras. Należy je układać łagodnie i z miłością. Podstawą do osiągnięcia doskonałego psa rodzinnego i stróżującego jest wczesna i solidna socjalizacja szczeniąt. Są bardzo pojętne, lecz nadmiar powtórzeń sprawia, że szybko się nudzą i trzeba pamiętać, że leonbergery to psy leniwe. W socjalizacji ważny jest okres od urodzenia do pięciu miesięcy, leonbergery muszą mieć kontakt z różnymi ludźmi
i doświadczeniami. Istnieje wiele zajęć i miejsc, w których można zabrać psy, a nowi właściciele muszą poświęcić czas na wystawienie swoich nowych szczeniąt na wiele bodźców. Leonbergery powoli dojrzewają i zazwyczaj nie tracą swoich szczenięcych zachowań, dopóki nie osiągną wieku dwóch lat. Jeżeli w domu mieszkają już inne psy to błędem jest pozostawienie nowego szczeniaka tylko
w towarzystwie starszych psów, pozbawiając go możliwości rozwijania pewności siebie.

Mimo swoich rozmiarów są zwinne i sprawne, biorą udział w konkurencjach sprawnościowych, zdarza się, że chęć nawiązania relacji z publicznością może być silniejsza niż potrzeba pokonania kolejnej przeszkody.

Leonberger to pies do domu, aczkolwiek może mieszkać w mieszkaniu, pod warunkiem zapewnienia mu długich i częstych spacerów. W pomieszczeniu większość czasu spędza leżąc w swoim posłaniu lub na kanapie, a w cieplejsze dni przy drzwiach na chłodniejszym, wyłożonym kafelkami miejscu. Leonberger to bardzo stateczny pies, nie miota się, nie nagabuje. Jego cierpliwe, serdeczne
i wielkoduszne usposobienie wpływa kojąco na otoczenie.